TZ: 9 z 10 rodičů se s dětmi nebaví o tom, co zažívají v online světě

Mgr. Radka Kůřilová
23.4.2025
4 minuty
TZ: 9 z 10 rodičů se s dětmi nebaví o tom, co zažívají v online světě

Každý třetí dospívající tráví na sociálních sítích víc než čtyři hodiny denně, většina z nich je na telefonu i při usínání – a přesto s nimi doma téměř nemluví o tom, co online vlastně dělají. Podle aktuálního výzkumu organizace Onfine se jen jeden z deseti rodičů se svými dětmi pravidelně baví o tom, co zažívají v online světě. Onfine proto spouští novou kampaň zaměřenou právě na rodiče a přináší nástroje, jak s dětmi o technologiích otevřeně a srozumitelně mluvit.

V oblasti digitálního wellbeingu se pohybujeme přes šest let. Sledujeme, jak zásadní vliv má nadměrné používání digitálních technologií na soustředění, spánek a vztahy dětí,“ říká psycholožka a metodička školních programů Radka Kůřilová z Onfine. „Téměř polovina dětí už přiznává, že se nedokáže při učení soustředit, a každé třetí dítě během učení opakovaně odbíhá k mobilu.

Výzkum, který vznikl ve spolupráci se společností FOCUS – Marketing & Social Research, se zaměřil na studující 7.–9. ročníků základních škol. Výsledky jsou alarmující:

  • Pouze 20 % dětí spí aspoň 8 hodin denně, téměř polovina spí méně než 7 hodin.
  • Třetina dětí spí méně, než by chtěla, protože jsou do noci u obrazovek.
  • 80 % dětí řeší nudu tak, že sáhnou po mobilu.

Onfine upozorňuje, že rodiče hrají v digitálním zdraví klíčovou roli – přestože vyrůstali v jiném světě a často tápou, jak se v online realitě svých dětí zorientovat. „Z dřívějších analýz víme, že děti mnohdy jen kopírují chování svých rodičů, kteří sami tráví hodně času u digitálních technologií. Proto jsme pro rodiče vytvořili novou online platformu, kde najdou bezplatnou poradnu, praktické infografiky, videokurzy, E-booky a možnost individuálního poradenství. A také tipy, jak na lepší digitální zdraví celé rodiny,“ dodává Kůřilová.

Projekt vznikl za podpory Nadace PPF a je první svého druhu v Česku, který propojuje odborné know-how, data z terénu a praktické nástroje pro rodiče.

Další články, které by vás mohly zajímat: