Prázdniny vs. obrazovky: Jak zařídit, aby děti nestrávily léto s mobilem v ruce?

Mgr. Adéla Svobodová
22.6.2025
6 minut
Prázdniny vs. obrazovky: Jak zařídit, aby děti nestrávily léto s mobilem v ruce?

Dva měsíce volna. Tolik času na dobrodružství, kamarády a výlety..! A přesto ho spousta dětí stráví na mobilu nebo u počítačových her. Zatímco rodiče si zoufají, děti – zvlášť ty dospívající – se na tuhle „digitální prázdninovou anarchii“ fakt těšily. Jenže všeho moc škodí. Po pár proscrollovaných (tý)dnech tak možná samy zjistí, že jim to zas tak dobře nedělá. Ale už neví, jak z toho ven. Podejte jim pomocnou ruku.

Udržte si nadhled a poznejte nepřítele

Než začnete křičet a zakazovat, zkuste si nejprve vzpomenout na sebe. Kolikrát jste jako děti sjížděli ty samé filmy pořád dokola? A kdo z nás nebyl protivný, když nám kvůli rodičovským „vrtochům“ utekla epizoda oblíbeného seriálu?

Na druhou stranu, digitální svět dnešních dětí je opravdu trochu jiný: sociální sítě a hry jsou navržené tak, aby byly regulérně návykové. Do detailu promyšlenými psychologickými triky nám brnkají na dopaminové strunky, a tak nás nutí se k nim neustále vracet. Dětský mozek, který se teprve vyvíjí, pak mívá problém vypnout, odpočinout si nebo zpracovat emoce a vzpomínky.

Takže když děti mobil konečně odloží, všechny ty potlačované pocity se na ně navalí. A tak se radši zase vrátí ke scrollování.

Místo zákazů komunikujte

Zákazy obvykle nefungují. Děti se dnes už bez technologií neobejdou a snaha je odstřihnout vede spíš k odporu než k potřebné změně. Raději proto zkoušejte vést otevřený dialog a společně vytvořit funkční pravidla, která budou dávat smysl vám i dětem.

Jak s dětmi o technologiích (ne)mluvit?

  • Nemávejte nad dětským online světem rukou, ale snažte se skutečně pochopit, co děti na konkrétních influencerech*kách a hrách baví. Lépe pak odhadnete i to, jaké offline aktivity by jim mohly digitální zábavu vynahradit. (Společně si je můžete sepsat do našeho DOPAMENU.) Zároveň jim vysvětlete, proč je důležité mít v létě i „hmatatelné“ zážitky.
  • Nevyslýchejte – mluvte i o sobě: Koho sledujete a jak se po čase stráveném online cítíte? Teprve potom nenásilně ponoukněte děti, aby se podělily, jak to mají ony.
  • Nedělejte z dětí hlupáky. Obzvlášť teenageři*rky ocení upřímnost. Na rovinu jim řekněte, že jejich zálibu v obrazovkách chápete, ale je potřeba to nějak vyvážit. Předložte jim rozumné argumenty (třeba jim připomeňte, jak obtížný bude zářijový návrat do školního režimu) a společně hledejte nejlepší možné řešení.

Mějte přitom na paměti, že nejde jen o čas, který děti online stráví, ale hlavně o to, co tam dělají. Komunikace s kamarády*kami, hry, které rozvíjí strategické myšlení, nebo učení se něčeho nového je vždycky mnohem lepší varianta než bezduchá konzumace TikTokových videí.

Vymezte pevné základy (ale vyhněte se dramatu)

Přes některé věci prostě nejede vlak – i kdyby to bylo „jen“ v zájmu zdravého dětského vývoje. K pravidlům, ze kterých byste neměli slevit ani o prázdninách, patří 8 až 9 hodin kvalitního spánku a pravidelný pohyb.

Domluvte se třeba na tom, kdy je nejzazší čas ulehnout a že hodinu před spaním už mobily nemají v posteli co dělat. U menších dětí můžete využít nástroje rodičovské kontroly, které v určitý čas omezí přístup do konkrétních aplikací.

  • TIP: V našem e-booku najdete „polopatický“ návod, jak tato nastavení krok za krokem zvládnout.

Alespoň hodina pohybu denně (včetně procházek nebo plavání) pak může být striktní podmínkou pro to, aby děti mohly v podvečer opět zasednout k oblíbené hře.

Využijte technologie ve svůj prospěch

Nedělejte z online prostoru strašáka, a z toho offlinového naopak modlu. Ukazujte dětem, že oba světy mohou být bezpečné a obohacující – když se k nim přistupuje s rozumem.

  • Vytvořte si rodinný skupinový chat (třeba na WhatsAppu), kde si budete posílat zajímavé články, videa nebo tipy na výlety. Tento zvyk poslouží i jako připomínka, že si chcete v online světě hlavně aktivně rozšiřovat obzory.
  • Společně sledujte influencery*ky, kteří*ré upozorňují na rizika online závislosti a inspirují k zajímavým offline aktivitám. Možná tak objevíte něco, co by děti i vás lákalo v letních dnech zažít.
  • Sdílejte s dětmi své zážitky, frustrace, ale i radosti z digitálního světa. Budujete tak vzájemnou důvěru a spojenectví.

Buďte tým, ne protivníci

Děti potřebují vědět, že v tom nejsou samy. Že nejde o marný boj, ale o společné hledání rovnováhy. A že s tím i dospělí někdy zápasí.

Právě otevřenost, důvěra a zájem jsou tři hlavní pilíře, na kterých můžete stavět zdravý vztah jeden k druhému i k technologiím. A to nejen o prázdninách.

Další články, které by vás mohly zajímat: